Závěrečná zpráva o činnosti Oddílu horolezeckého Sportovního klubu Prostějov IČ 228 97 518 za rok 2018

Horolezectví – Oddíl horolezecký SK Prostějov  + Kroužek mládeže

zveřejněno:  www.horolezcipv.cz     Prostějovský večerník

Závěrečná zpráva o činnosti Oddílu horolezeckého Sportovního klubu Prostějov  IČ 228 97 518 za rok 2018
Členové  horolezeckého oddílu v roce 2018 rovnoměrně rozložili své sportovní aktivity mezi závodní sportovní lezení, kterému se věnují zejména mladší kategorie a klasické horolezecké výstupy v mnoha známých alpských stěnách. Nejlepší česká bouldristka posledních roků Petra Růžičková zvítězila v prvním závodu v tomto roce v Praze, ale poté přerušila sportovní kariéru kvůli těhotenství. Největší naděje našeho závodního lezení, sourozenci Jaroslav a Hanka Šikulovi uspěli v Českem poháru mládeže (Jaroslav 1.místo, Hanka 3.místo) a jsou velkým příslibem pro nový formát závodů, ve kterém se sportovní lezení představí již na nadcházející olympiádě v Tokiu. Tento závod sdružuje 3 lezecké disciplíny – závody na obtížnost, rychlost a bouldering.
V tomto roce jsme se v našem kroužku mládeže, který funguje na umělé horolezecké stěně na Gymnáziu J.Wolkera věnovali zájemcům o sportovní lezení z řad prostějovské mládeže. Celkem Kroužkem prošlo 30 dětí do 15 let a 8 z nich se následně stalo i aktivními členy našeho oddílu.  Dětem se věnují odborně vyškolení instruktoři Jiří Zatloukal a David Bartoš.
Jelikož závodní sportovní lezení je velmí progresivně se rozvíjející disciplína s novými tréninkovými možnostmi a metodami, zajistili jsme našim členům možnost trénovat na nejmodernějších stěnách v Brně. Pro juniory jsme na tyto stěny organizovali i pravidelné zájezdy s možností trénovat všechny olympijské disciplíny.
Pro zájemce o klasické lezení na skalách a v horách jsme uspořádali dva výcvikové kursy v Moravském Krase a jeden na Malé Fatře na Slovensku. Kromě lezení jsme nacvičovali zejména jistění a popádové techniky a pohyb v horském terénu.
Další významnou stránkou naší činnosti je horolezectví v horách a na českých pískovcích a skalách.  Po náročném zimní přípravě byl úspěšný Martin Švec (ročník 1994), který výrazně posunul svoji výkonost až k obtížnostnímu stupni 8A+ a  v českém žebřičku v této disciplíně je na 8.místě.  Do první stovky v žebříčku se výrazným výkonnostním skokem posunul také Vladimír Ganzar (ročník 1991), aktuálně na 60 místě.  Mezi ženami na sebe upozornili Adriana Crhonková a Zuzka Vitoulová.
Výrazný úspěch v alpských stěnách zaznamenal dvojice Václav Skopec a Martin Švec prvním českým přelezem extrémně těžké cesty  Joly Joker obt. 9+ v jižní stěně Torsaule v alpské skupině Hochkonigu.  Podobný úspěch zaznamenala ve stejné stěně také Marcela Skopcová přelezem cesty Walking to the sky obt. 8- a přelezem cesty Fantastische Phantasien 8+ v jižní stěně Blechmaueru.
Výše uvedené aktivity jsme mohli realizovat díky finanční pomoci statutárního města Prostějov, které podpořilo činnost našeho Kroužku mládeže a celého oddílu.
V rámci finanční podpory organizujeme tréninkovou a výchovnou činnost mládeže, která následně v republikových soutěžích
úspěšně reprezentuje město Prostějov. Také uvedené výstupy v horách zvyšují  úroveň horolezeckého sportu v Prostějově
a tím dávají příklad a motivaci mladým adeptům tohoto sportu.
Výsledky na závodech sportovního lezení:
Český pohár – kategorie U14 – dívky
Hana Šikulová 2005 – celkově 3.místo (umístění v jednotlivých závodech 3-Olomouc, 2- Zlín, 1- Brno, 3-Lanškroun )
Český pohár – kategorie U12 – chlapci
Jaroslav Šikula 2007 – celkově 1.místo (umístění v jednotlivých závodech 2-Olomouc,1-Zlín, 1-Orlová,2-Brno, 2-Lanškroun, 1-Trutnov.
Český pohár – kategorie Ženy
Petra Růžičková 1989 – celkově v rankingu 1.místo (umístění v jednotlivých závodech 1-Praha) poté přerušena sportovní činnost kvůli těhotenství
Závod v boulderingu Jihočeský štramák 2018 – kategorie ženy
Marcela Švecová – 1.místo
Závod v boulderingu Jihočeský štramák 2018 – kategorie muži
Martin Švec – 1.místo
Václav Skopec – 2.místo