Závěrečná zpráva o činnosti Oddílu horolezeckého Sportovního klubu Prostějov IČ 228 97 518 za rok 2019

dne

Členové  horolezeckého oddílu v roce 2019 rovnoměrně rozložili své sportovní aktivity mezi závodní sportovní lezení, kterému se věnují zejména mladší kategorie a klasické horolezecké výstupy v mnoha známých alpských stěnách. Největší naděje našeho závodního lezení sourozenci Jaroslav a Hanka Šikulovi uspěli v Českem poháru mládeže (Jaroslav 2.místo, Hanka 3.místo) a jsou velkým příslibem pro nový formát závodů, ve kterém se sportovní lezení představí již na nadcházející olympiádě v Tokiu. Tento závod sdružuje 3 lezecké disciplíny – závody na obtížnost, rychlost a bouldering. Hanka se svými výkony nominovala do reprezentace České republiky a zúčastnila se tří závodů Evropského poháru, kde nasbírala zkušenosti pro další sezónu. Další naši závodníci Jana Vincourková,  Petra Růžičková a Martin Švec se v Českém poháru prosadili na stupně vítězů, případně postoupili do finále.

V tomto roce jsme se v našem kroužku mládeže, který funguje na umělé horolezecké stěně na Gymnáziu J.Wolkera věnovali zájemcům o sportovní lezení z řad prostějovské mládeže. Celkem Kroužkem prošlo 16 dětí do 15 let.  Dětem se věnují odborně vyškolení instruktoři Jiří Zatloukal, David Bartoš a Václav Skopec.

Jelikož závodní sportovní lezení je velmi progresivně se rozvíjející disciplína s novými tréninkovými možnostmi a metodami, zajistili jsme našim členům možnost trénovat na nejmodernějších stěnách v Brně. Pro juniory jsme na tyto stěny organizovali i pravidelné zájezdy s možností trénovat všechny olympijské disciplíny.

Pro zájemce o klasické horolezectví na skalách a v horách jsme uspořádali dva výcvikové kursy v Moravském Krase a jeden v Česko-saském Švýcarsku. Kromě lezení jsme nacvičovali zejména jistění a popádové techniky a pohyb v horském terénu.

Další významnou stránkou naší činnosti je horolezectví v horách a na českých pískovcích a skalách.  Po náročném zimní přípravě byl úspěšný Martin Švec (ročník 1994), který  posunul svoji výkonnost až k obtížnostnímu stupni 8B  a aktuálně se zařadil mezi 10 nejlepších českých bouldristů.  Doslova výkonnostní skok zaznamenala Jana Vincourková a přelezem obtížnostního stupně 8A+  patří mezi tři nejlepší lezkyně ČR ve své disciplíně.


Mezi nejlepší výstupy v horách patří přelezy cest : 

jižní stěna Stangenwandu 350m obt.7+ , Rakousko – Alpy

jižní stěna Drusenfluhu  550m obt.  8- , Švýcarsko – Alpy

jižní stěna Gr. Bischofsmütze 200 obt. 8+/9-  Rakousko – Alpy

Výše uvedené aktivity jsme mohli realizovat díky finanční pomoci statutárního města Prostějov, které podpořilo činnost našeho Kroužku mládeže a celého oddílu.

V rámci finanční podpory organizujeme tréninkovou a výchovnou činnost mládeže, která následně v republikových soutěžích úspěšně reprezentuje město Prostějov. Také uvedené výstupy v horách zvyšují  úroveň horolezeckého sportu v Prostějově a tím dávají příklad a motivaci mladým adeptům tohoto sportu.


Výsledky na závodech sportovního lezení:

Český pohár – kategorie Juniorky  – Hana Šikulová 2005 celkově  obsadila v Českém poháru 3.místo

Praha 4.místo, Ostrava 3.místo, Svitavy 3.místo, Ostrava 3.místo, Choceň 2.místo 

na základě výsledků v ČP 2019 byla nominována do reprezentace ČR

Evropský pohár mládeže – Švýcarsko – Ostermundigen, 36.místo, Francie – St. Pierre Faucigny 33.místo, Rakousko – Imst  34.místo  

Mistrovství Evropy  – Rusko – Voroněž  24.místo, Mistrovství světa – Itálie – Arco 44.místo

 

Český pohár – kategorie U14 – chlapci – Jaroslav Šikula 2007 celkové  obsadila v Českém poháru 2.místo

Olomouc 2.místo, Zlín 1.místo, Jablonec 2.místo, Ostrava 3.místo, Jeseník 2.místo

 

Český pohár – kategorie Ženy

Petra Růžičková 1989 – po splnění mateřských povinností se vrací do závodů Českého poháru v boulderingu 4.místem v Praze a 3. místem v Teplicích nad Metují

Jana Vincourková  1997 – kategorie Ženy

2.místo v sérii Boulderzávodů v Teplicích nad Metují organizovaných ČSL – tj. České sportovní lezení 

ve světovém žebříčku v bouldrech 19.místo

 

Český pohár – kategorie Muži

Martin Švec – 1997

7.místo v sérii Boulderzávodů v Teplicích nad Metují organizovaných ČSL – tj. České sportovní lezení 

ve světovém žebříčku v bouldrech 77.místo


Václav Skopec – předseda oddílu HO SK Prostějov  tč.: 602250566